Jakýkoli stavební materiál izoluje teplo, architekty i majitele nemovitostí však hlavně zajímá, jaké materiály v tom jsou nejefektivnější. Takzvané tepelně izolační materiály výrazně brání unikání tepla a proto se stále častěji objevují ve stavebnictví. V článku lehce naťukneme problematiku zateplování a podíváme se, proč je sendvičové zdivo tak elegantním řešením.
Existuje několik fyzikálních vlastností a veličin, které by měli znát i laici (pro jednoduchost vynecháme matematické vzorečky):
1. Součinitel vodivosti (značka lambda) – udává schopnost materiálu vést teplo. Čím menší, tím lepší.
2. Součinitel prostupu tepla (značka U) – vyjadřuje, jak dobře stavba izoluje teplo. Je vhodné znát následující hodnoty (jednotka je watt na metr čtvereční a kelvin):
3. Další fyzikální vlastnosti.
Dále se sleduje:
Naprosto zásadní roli při tepelném izolování hraje úroveň vlhkosti. Izolační vrstva musí být permanentně co nejsušší (tzn. například ani nenasáknout během stavby). Zateplování je přísně ošetřeno normami i evropskými směrnicemi, zejména vztah izolačních materiálů a následné úspory energie na vytápění.
Izolaci lze rozdělit dle několika kategorií:
Vnitřní X Vnější
Vnější: Provádění zateplování daného objektu zvenčí je téměř vždy efektivnější jak z hlediska samotné izolace, tak z hlediska finanční náročnosti – hlavní výhodou je však celistvost izolační vrstvy.
Vnitřní: Izoluje jen částečně, hůře brání tepelným mostům (vizte níže) a využívá se buď u kulturních objektů (kde není možné provádět kompletní rekonstrukci kvůli zachování historické hodnoty) a nebo u jiných problematických staveb – například vlastníky panelových bytů, kteří provádějí zateplení jen svého bytu na vlastní pěst.
Vnější izolaci lze dále rozdělit na:
Většinu problémů se současným způsobem tepelné izolace výtečně odhalí tzv. termovizní měření – pomocí barevné škály perfektně zachytí úniky tepla a jedním pohledem můžete vyhodnotit současnou situaci. Termovizní měření je dobré provádět brzy ráno (aby výsledek nezkreslovalo naakumulované sluneční záření) a úplně ideálně po několika dnech mrazu.
Jde o místa, kde dochází ke zvýšenému tepelnému toku. Tepelné mosty mohou být konvektivní (vznik prouděním) či konduktivní (vznikají vedením); další dělení je např. na systematické a nahodilé.
Pokud se tepelným mostům nevěnuje pozornost, dochází v nich ke kondenzaci vodních par a vedou k plísním, hnilobám či dokonce jinovatce. U novostaveb je s nimi proto potřeba počítat už během projektace. U řešení tepelných mostů zohledněte následující faktory:
S tepelnými mosty úzce souvisí tzv. rosný bod – tedy teplota, kdy se vzduch zcela nasytí vodními párami a relativní vlhkost vzduchu tak dosáhne 100 %. Jakmile teplota klesne, voda začne kondenzovat. Platí jednoduchá rovnice:
Ukázka průběhu teploty sendvičovým zdivem:
Sendvičové zdivo je jakákoli kombinace nosného a izolačního materiálu. Z nosných převažuje třeba beton a keramzit a k izolaci se často používá polystyren nebo minerální vata.
Toto zdivo posouvá rosný bod, díky tenčím nosným stěnám zvětšuje obytný prostor a ucelené stavební systémy efektivně brání vzniku tepelných mostů na problematických místech – typicky v základech, překladech nebo otvorových výplních.
Níže uvedené grafy znázorňují průběh teploty zdivem ve 3 nejčastějších situacích:
Zdroj grafů: HÁJEK Petr, FIALA Ctislav: Konstrukce pozemních staveb – komplexní přehled [online]. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti, 2011. 64s. České vysoké učení technické. Dostupné z www: http://www.ib.cvut.cz/sites/default/files/Studijni_materialy/KPKP/07_KPKP_obvodove-plaste_vyplne-otvoru-okna.pdf
Spíše pro zajímavost připojujeme tento odkaz pro matematické nadšence, který stručně hovoří o možnosti matematického modelování vlhkosti ve zdivech.
Správné provedení tepelné izolace je nesmírně komplikovaná záležitost v novostavbách i při rekonstrukcích, kterou je potřeba velmi precizně naplánovat i provést. S tímto procesem naštěstí máme léta zkušeností, takže nás rozhodně kontaktujte pro odborné poradenství i realizaci!