Rady pro stavbu zahradního krbu svépomocí

Vedle skleníku a zahradního sklípku jsou oblíbeným exteriérovým doplňkem také zahradní krby (často spojené s udírnou). Možná jste i vy propadli trendu opékání masa na čerstvém vzduchu a chcete si postavit vlastní krb. Příliš vás ale nelákají prefabrikované „skládačky” a raději byste na zahrádce měli unikátní stavební dílo? Pak vám následující tipy stoprocentně přijdou vhod.

Kam krb umístit?

V první řadě si musíte vyřídit stavební povolení (a pozor – příslušný úřad může také požadovat pozitivní vyjádření sousedů). A teď už k samotnému plánování, kterou že část zahrady bude krb zdobit:

  • v místě stavby by neměla být voda (kvůli mrazu a ujíždění stavby)
  • vyberte místo bez průvanu a obecně se zaměřte na nejčastější směr větru – kouř neoceníte v oknech či na fasádě ani vy, ani sousedé
  • výhodné je umístění ve svahu nebo u již hotové stavby – odpadne vám budování ochranné stěny proti nárazům větru

Základy

Základová jáma by měla sahat do 60-80 cm (čili do nezámrzné hloubky), v mokřejších terénech neváhejte kopat až do 90 cm. Vysypte štěrkem (tl.20-25cm), po obvodu položte ztracené bednění a vybetonujte základovou desku. Je jenom na vás, jestli budete řešit také izolaci – obecně je dobré provádět ji u krbů stojících pod střechou, aby se do nich zbytečně nevzlínala vlhkost.

 

Objednat zdící materiál

Zdění krbu

Roli žáruvzdorného zdícího materiálu úspěšně zastává několik typů cihly. Nejpoužívanější jsou ty z šamotu nebo z upraveného betonu. Ještě před zahájením zdění však musíte mít jasno, jak bude krb strukturován – je třeba naplánovat rošty, případně závěsy i háky (dodělávat pro ně místo zpětně je téměř nemožné).

Pro krb jsou ideální dva rošty. Spodní pro dřevo, pod který patří popelník a horní pro samotné opékání (který může také mít více poloh). Prostor pro ně připravíte mezerami při zdění a samotné rošty mohou být z nařezané a znovu svařené armovací oceli (v tomto případě dávejte pozor na správnou velikost ok). Dávejte také pozor na správnou výšku umístění, abyste se u grilování nemuseli permanentně ohýbat.

Dbejte také na žáruvzdorný spojovací materiál – obyčejná malta vám bude k ničemu. Možnou volbou jsou speciální stavební lepidla a nebo třeba šamotová malta.

Komín by měl být ideálně se stříškou (aby vám déšť nesplachoval zplodiny na podlahu před krbem). Mezi topeniště a komín patří sopouch z ocelového plechu, žáruvzdorných cihel nebo i kamene. Minimální výška komína jsou 2 metry (čím vyšší, tím lépe potáhne) a postavíte jej ze speciálních komínových tvárnic, plných cihel (beton nebo keramika), ocelového plechu.

Udírna

Když už stavíte, proč nepřidat také udírnu? Stačí obdobným způsobem vyzdít další „komoru” nedaleko krbu. Topící rošt mohou mít stejný (samostatný je však lepší), udírna by však rozhodně měla mít vlastní komín. Dvířka jsou vhodná z nerozového plechu, mědi, dřeva.

V zahradním krbu můžete topit grilovacími briketami, dřevěným uhlím nebo vyschlým dřevem z ovocných nebo listnatých stromů (dřevo by mělo být vyschlé 3-5 let). Jakmile máte postaveno, můžete si krb ještě vylepšit například obkladem z lámaného kamene. Důležité je také zpevnit prostranství v okolí krbu, abyste se k němu nemuseli brodit rozbláceným trávníkem – ideální je třeba betonová dlažba.

Pokud budete při stavbě krbu či udírny potřebovat pomoc například s vybudováním základů, tak nás neváhejte kontaktovat. Rádi vám s vaší realizací pomůžeme.

 

DOBROU CHUŤ. 
Inspirace
Udírna
Udírna
Udírna