Ztracené bednění je moderní stavební prvek, který kromě bazénů využijete také pro základy domů, opěrné a nosné zdivo, ploty, sklepy, jímky atd. V článku si přiblížíme výhody ztraceného bednění a také se podíváme na to, jak si z něj postavit bazén.
1. Rychlá stavba na sucho i s maltou. Ztracené bednění jsou prefabrikované díly, které do sebe rychle a přesně zapadají. Téměř vždy se doporučuje provést zpevnění betonem, ideálně také s vertikálními a horizontálními ocelovými armaturami.
2. Trvanlivost. Ztracené bednění běžně vydrží desítky let a působení živlů se jich vůbec nedotýká.
3. Příznivé fyzikální vlastnosti. Ztracené bednění má mnoho žádaných stavebních vlastností:
Do betonu je vhodné přidávat plastifikátory a krystalizační přísady pro zvýšení jeho odolnosti.
Stavba se ztraceným bedněním patří k vůbec nejrychlejším a nejefektivnějším postupům konstrukce bazénů. Celá práce je hotová za 1-2 týdny, váš bazén může mít zcela libovolné tvary a zákruty a jistě uvítáte také minimum stavebního odpadu a vedlejších škod (například nebudete mít zcela zdevastovaný trávník).
Práci samozřejmě zahajte obyčejným vykopáním jámy o požadovaném objemu a tvaru. Na dno jámy pak do štěrkového lože přijde betonová podkladová deska armovaná (neboli vyztužená) sítí s ocelovými oky. Po obvodu přidáme svislou armaturu pro pozdější napojení stěn. Například pro bazén o kapacitě 45 kubíků vody je vhodné štěrkové lože o tloušťce 20 cm a podkladová deska tlustá 15 cm – přesná čísla pro Váš konkrétní případ vám samozřejmě rádi poradíme.
Pak už je na řadě ztracené bednění a stavba samotného bazénu. Bednění armujte vodorovně i svisle, navíc je vhodné propojit svislou armaturu stěn s deskou, abyste zabránili „ujíždění” stěn pod tlakem zeminy při vypuštění bazénu.
Jakmile máte vše připraveno, celou konstrukci vybetonujte a vznikne vám tak dokonale monolitická stavba, kde nebudete muset nikdy řešit praskající spáry či spoje. Do betonu je vhodné přidávat plastifikátory pro zvýšení jeho odolnosti.
Po vybetonování ztratného bednění přijde na řadu stěrka. Ta nám dokonale vyhladí případné nerovnosti. Doporučuje se též stěny a dno izolovat polystyrenem. Nedochází pak ke ztrátám a voda se rychleji ohřívá a zůstává déle teplá.
Pak už jen zbývá nainstalovat bazénovou folii, která se upevňuje pod okapovou hranu. Okapová hrana se vyrábí jako prefabrikát, stačí si vybrat potřebný přesah a tvar.
Bazénová folie je k dostání v nespočtu provedení a barvách a i když ji musíte každých cca 15 let měnit, jde o velmi jednoduchý a rychlý proces.
Pamatujte, že na libovolný zapuštěný bazén si musíte vyřídit stavební povolení. Do bazénu ze ztraceného bednění si samozřejmě můžete nainstalovat libovolné doplňky jako masážní trysky, světla, protiproudy atd. – jejich umístění však rozvažte ještě před zahájením betonování.
Pro dodávku ztraceného bednění či konstrukční rady při výstavbě bazénů nám kdykoli zavolejte!