Okrasné i užitné zídky jsou nedílnou součástí mnoha zahrad a dobrá zpráva je, že je poměrně jednoduše jde postavit i svépomocí (a navíc na ně nepotřebujete ani stavební povolení, stačí je jen nahlásit). Pojďme se společně podívat, jak se s takovým zděním úspěšně popasovat.
Samotným stavebním pracím musí předcházet pečlivá příprava. I když asi ne vždy budete mít vzorově připravenou projektovou dokumentaci, je dobré si alespoň zhruba naplánovat:
Stavební plochu pak zbavte keříků, stromů a dokonce i vysoké trávy (ta by totiž překážela vodováze). Poté se můžete pustit do kopání základů, nejlépe do hloubky 80-100 cm. Ty posléze vylijte betonem, do kterého neprodleně zasaďte výztuže. Pokud Vám nebude vadit menší posun nebo sednutí, můžete vynechat základy z betonu. Vysypte podloží štěrkem do hloubky 50 cm. Tato varianta je použitelná pouze tehdy, pokud nebude vystavena zídka větším bočním tlakům.
Přípravné práce i samotné zdění byste měli dělat v příznivém počasí, minimální doporučená teplota je alespoň nad 5° C. První tvarovky pečlivě usaďte do lože z betonového potěru – je dobré zkontrolovat jejich rovnost vodováhou nebo nataženým provázkem.
Pak už vám nic nebrání v zahájení samotného zdění (skládání na sucho) – dobrou službu vám prokáže zdící malta. Dodržujte dilatační spáry, protože právě ty zídce pomohou vyrovnat se s rozšiřováním a smršťováním vlivem okolní teploty (čím více spáry zanedbáte, tím více riskujete třeba spadnutí celé zídky).
Jakmile vyrovnáte tvarovky ve dvou řadách, vysypte je suchým betonem (nutné hutnit) a dávejte dobrý pozor, aby vám beton nevytékal ven – jeho škrábání je značně otravná a hlavně zbytečná práce navíc. Pokud máte vyšší zídku, je možno vylít až 8 řad za pomoci betonpumpy.
Pokud budete u zídky potřebovat nějaké kotvení, naplánujte si jej už před stavbou – později se zapracovává jen velmi těžce a mohlo by se vám stát, že nejlepší řešení by bylo zídku zbourat a začít znovu.