Přejít na obsah stránky | Klávesové zkratky | Hlavní strana | Mapa stránek | Vyhledávání | Přejít na hlavní navigační menu


Zahradní skalka (okrasné opěrné zdi)

Vždycky jste toužili po krásné skalce na zahradě, ale nemáte na to ty správné podmínky? Vytvořte si ozdobnou opěrnou zeď, která vám skalku nahradí a ještě navíc nebude tak náročná na údržbu. Betonové tvárnice nebo také svahovky udělají stejnou službu jako kameny a navíc budou mnohem stabilnějším konstrukčním prvkem. Posledním krokem, osázením rostlinami, dodáte stavbě zdi výslednou korunu. 

Kde se dají ozdobné opěrné zdi využít

 • pro staticky namáhané zdi
 • jako vyšší obrubníky
 •  závětrné zídky
 • svahové kaskády
 • stěny pergol
 •  stěny parkovacího stání
 • místo suchých kamenných zídek - zahradních skalek

Jaké typy tvárnic jsou pro opěrné zídky vhodné aneb Betonové prvky pro opěrné zdi

Naše firma nabízí v rámci svého sortimentu minimálně 3 druhy prvků, které jsou pro stavbu tohoto typu vhodné:

 •  základovka – ztratné či ztracené bednění - pomocí něj bude mít stavba okrasné zídky velkou pevnost a přesnost, navíc bude trvanlivá, přesto, že bude spojovaná na sucho.
 •  tvárnice pilířová - šedé pilířové tvárnice máme k dispozici ve dvou rozměrech. První, rozměrově menší má šířku 39 cm a druhá, větší 58 cm. Délku mají stejnou, a to 39 cm, výšku totožnou 25 cm. 
 •  zahradní květináče šedé - jejich zajímavý tvar je přímo předurčuje pro využití nejen ve formě dekoračních zahradních květináčů, ale také jako konstrukční prvek pro okrasné a opěrné zídky.

Ve všech zmíněných případech se pochopitelně místo vylití tvárnic betonem využije k jejich vyplnění zemina (ornice) doplněná případně o pěstební substrát. 

Opěrná zeď - jak na to

Stavba kamenné opěrné zdi může být, jak jsme již zmínili výše, nahrazena konstrukčně jednodušší variantou jakou je například opěrná zeď ze ztraceného bednění nebo z betonových pilířových tvárnic. Aby byla práce na zdech maximálně zjednodušená, staví se opěrné zdi v některých případech i bez základu. Jak postavit opěrnou zeď, to je ve stručnosti otázka čtyř základních bodů:

1.    Výběr materiálu - pro výběr materiálu bude pravděpodobně nejdůležitější váš  osobní vkus a názor na to, zda zvolit raději rovné betonové tvárnice, nebo okrasněji pojaté šedé zahradní květináče. Svou roli jistě sehraje i cena konstrukčních prvků. 

2.    Provedení výkopu - v některých případech postačí odstranit vrchní vrstvu zeminy - ornici, dát ji při vykopávání stranou a použít ji posléze k vyplnění otvorů vyskládaných tvárnic. Jinde se naopak vyplatí provést výkop do hloubky 20 - 30 cm, a to zvláště tam, kde se staví opěrná zeď ve svahu. Poté se udusá dno, zasype drenážní vrstvou drceného štěrku a vyznačí se rozměry budoucí zídky.  

3.    Vlastní stavba - jednotlivé tvárnice se kladou do horizontálních vrstev neboli řad. Důležité je ukládat tvárnice pevně a stabilně, neboť jakékoli viklání má vždy zásadní vliv na pevnost celé opěrné zdi. S konstrukcí začínejte vždy v rohu zídky a pokračujte směrem doprostřed. V dalších řadách klaďte vždy jednu tvárnici nad dvě spodní a dále dvě nad jednu. Každá nová řada tvárnic musí trochu ustupovat směrem ke svahu, má-li zeď sloužit jako opěrná. Míru ustoupení odhadněte podle sklonu zdi. Při stavbě opěrné zídky se doporučuje odsadit každou řadu minimálně o 1,5 cm oproti předcházející řadě. Záleží však i na tom, jaké tvárnice jste použili a zda zídku hodláte osazovat rostlinami. Správný sklon stavby opěrné zdi můžete kontrolovat přiložením šablony, například dřevěné lati.   

4.    Vyplnění čili a osazení - jakmile dostavíte opěrnou zeď do požadované výšky, následuje fáze vyplnění jednotlivých tvárnic zeminou a osazení zdi rostlinami.

Přejít na produkty z betonu

Co budete potřebovat

Silné paže, pevná záda a dostatečný počet betonových tvárnic. Nevymýšlejte nic složitého a příliš nekombinujte. V jednoduchosti je krása. Jednobarevný podklad například ve formě šedých betonových tvarovek dá vyniknout krásným skalničkám.

Výpočet množství potřebného materiálu

Nezapomeňte, že nejvýhodnější ceny materiálu naleznete vždy přímo u výrobce, to znamená v naší firmě Merit Slatiňany. S materiály zakoupenými u nás se můžete bez  obav pustit do stavby opěrné zdi svépomocí. Cenová nabídka betonových tvárnic je stabilní, nezbývá tedy než propočítat celkovou výšku opěrné zdi na sucho a vynásobit ji šířkou plánované okrasné opěrné zdi. Na tloušťku je počítáno s jednou tvárnicí, tedy s její šířkou. Nakupujte ale s dostatečnou rezervou, kdyby došlo během pokládky nebo převozu na místo k poškození tvárnic. 

Čím osadit suchou zídku

Suché zídky orientované na sluneční stranu můžete osadit prakticky

stejnými rostlinami jako zahradní skalky. Je-li opěrná zeď dobře založena, nemusíte se o ni dál nijak zvlášť starat, a to platí i v případě, že jste ji osázeli vhodnými a méně náročnými rostlinami, jako jsou například lomikámeny (Saxifraga), netřesky (Sempervivum), mateřídouška (Thymus) nebo tařice (Aurinia). Níže uvádíme ještě další příklady možného osázení zahradní skalky, které se stejně dobře uplatní i na ozdobné opěrné zdi.

 • skalničky - trsovité, půdo-pokryvné, nenáročné, s atraktivními květy - tařice skalní ( Aurinia saxatilis), kociánek dvoudomý (Antennaria dioica), zvonek karpatský (Campanula carpatica), dryádka osmiplátečná (Dryas octopetala)
 • trávy – okrasné, trvalé - kostřava sivá (Festuca glauca)
 • dřeviny – nízké keře - ořechoplodec clandonský (Caryopteris clandonensis)
 • trvalky – okrasné, nízké - trávnička přímořská (Armeria maritima)
 • aromatické byliny - mateřídouška citronová (Thymus citriodorus)

Jakmile se rostliny rozrostou, postupně zaplní spáry a betonové kapsy a vytvoří působivé kvetoucí převisy nebo kobercovité bochánky květů a zpestří nejen betonové opěrné zdi, ale i celé zahrady či okolí domů.  

Hlavní menu