Keramzit je moderní materiál, který v přírodě nenajdete – vyrábí se ze speciálních cypřišových jílů. Vypaluje se ve speciálních pecích za vysokých teplot a jeho konečná podoba jsou malé valouny (podobné např. dekorativnímu štěrku) ve hnědé, hnědo-červené a méně často hnědo-šedé barvě. Na dalších řádcích se o keramzitu dozvíme další důležité informace – jaké má vlastnosti a k čemu ho můžete použít.
Kromě již zmíněných vynikajících izolačních a protipožárních vlastností má keramzit ještě další využití ve stavebnictví:
Keramzit hraje roli také při výrobě lehčených betonů a následně i přefabrikovaných dílců.
Očím lahodící barva pálené hlíny je ideální na dekorativní zásypy truhlíků, květináčů nebo záhonů. Keramzit můžete použít také na mulčování a velmi zajímavé možnosti nabízí také při hydroponii (neboli pěstování zejména pokojových rostlin bez půdy, jen v živných roztocích).
Proměnit střechu v kvetoucí zahradu je moderní trend, který se postupně rozmáhá i u nás (příkladem budiž obrovská zelená plocha na střeše obchodního centra Nový Smíchov v Praze). Vegetace na střeše zlepšuje tepelnou izolaci (a snižuje tak výdaje za topení), vylepšuje mikroklima díky přeměně CO2 na kyslík a v neposlední řadě také chrání střechu před mechanickým poškozením.
Keramzit je absolutně zdravotně nezávadný a ve většině případů se vám bude aplikovat velice snadno – prostě ho nasypete na požadované místo. Kromě výše uvedených případů ho můžete dále použít jako lehkou drenáž na zahradě nebo s ním třeba posypat chodník v zimě.